در حال بارگذاری

طراحی و اجرای شبکه های کامپیوتری

امروزه تمامی صاحبان کسب و کارها با مفاهیم شبکه های کامپیوتری و نیاز سازمان به داشتن یک شبکه پایدار و امن آشنا هستند و بر همین اساس می توان گفت تقریبا به یکی از مهم ترین نیازهای هر سازمانی بخوبی توسط مدیران ارشد آن سازمان پرداخته می شود و به یقین ایجاد ارزش های افزوده، افزایش شاخص امنیت و البته افزایش بازدهی و مدیریت شبکه ها از مهم ترین مسائلی است که در این روزها می توان به آن پرداخت و حتما کسب و کارها و سازمان ها در این زمینه نیازمند دریافت مشاوره های درست و البته راه کارهای مناسب و مقرون به صرفه هستند.
اجرای درست موارد فوق نیازمند داشتن دانش و تجربه ی کافی در این زمینه می باشد که اضافه بر فراهم نمودن یک شرایط مناسب و پایدار، زمینه های لازم برای توسعه بستر های ارتباطی سازمان و کسب و کار ها نیز فراهم شود و در طول اجرای کار، تمامی تعاریف و راه حل های بکار رفته با رعایت تمامی جزییات مستند سازی شده و در اختیار آن سازمان قرار گیرد.

طراحی و اجرا شبکه های کامپیوتری (Active & Passive) شامل موارد زیر می شود:

مشاوره
شرط لازم برای حصول نتایج مطلوب پس از اجرای پروژه های IT، طراحی دقیق و علمی قبل از اجرا طی فازهای نیاز سنجی و شناخت، بررسی استراتژیها و IT Master Plan سازمان، طراحی و آنالیز قطعات تا تحویل می باشد. پر واضح است که نقش مشاوری صدیق و امین که با شناخت نیازهای مشتری بتواند بهترین راه حل را در اختیار بگذارد در این مرحله بیش از پیش خودنمایی میکند.

طراحی
هر شبکه کامپیوتری باید با توجه به شرایط و سیاست های هر سازمان، طراحی و پیاده سازی گردد که این شبکه های کامپیوتری، زیر ساخت لازم برای استفاده از منابع فیزیکی و منطقی را در یک سازمان فراهم می آورند. بدیهی است، در صورتی که زیر ساخت فوق به درستی طراحی نشود، در زمان استفاده از شبکه با مشکلات متفاوتی برخورد نموده و باید هزینه های زیادی به منظور نگهداری شبکه و تطبیق آن با خواسته های مورد نظر، صرف شود. این در صورتی است که مجبور نشویم که همه چیز را از نو شروع کنیم. یکی از علل اصلی بروز چنین مشکلاتی، طراحی شبکه پس از پیاده سازی آن است! یعنی ابتدا شبکه پیاده سازی می شود، قبل از آنکه طراحی مناسبی برای آن انجام شود.
اصولا تمام طرح هایی که ارائه می شوند، ارزش پیاده سازی ندارند. یکی از معیار های مهم که موجب انتخاب یا رد یک طرح می شود پشتیبانی است، که آیا در صورت پیاده سازی این طرح وضعیت پشتیبانی به چه صورت خواهد بود و چه مقدار هزینه به دنبال خواهد داشت و آیا در موارد بحرانی امکان پشتیبانی و خطایابی سریع وجود دارد یا خیر؟ ممکن است طراحی و پیاده سازی اولیه هزینه زیادی را به دنبال داشته باشد، اما طراحی صحیح می تواند موجب کاهش هزینه در نگهداری و همچنین پشتیبانی باشد. برآورد نیاز سازمان با درنظر گرفتن توسعه آتی آن، بعنوان نخستین گام از طراحی ضروری است.

 

اجرای شبکه:
پس از مراحل مشاوره و طراحی، اجرای شبکه قرار دارد که باتوجه به طرحهای داده شده توسط کارشناسان و بررسی نیازهای سازمان توسط تیم مجرب و تکنسینهای این مجموعه اجرا و به بهره برداری خواهد رسید.